UBEZPIECZENIA
nie tylko BIZNESU

Co nowego Czytelnia
Strona główna · Rynek ubezpieczeń · Przyczyny roszczeń z odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczamy od ponad 20 lat

Biznes i nie tylko ...


gym

Przyczyny roszczeń z odpowiedzialności cywilnej

Z raportu przedstawionego przez Allianz GCS wadliwy produkt, jakość pracy, wypadek i błąd człowieka to trzy główne przyczyny roszczeń wobec firm z tytułu odpowiedzialności cywilnej.
W sumie na te trzy przyczyny przypada ponad 60% wartości wszystkich analizowanych roszczeń z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Czołowe 10 przyczyn stanowi 80% wartości wszystkich roszczeń.
Raport oparty jest na analizie ponad 100 tys. roszczeń odnoszących sie do polis ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, jakie wpłynęły do ubezpieczycieli z ponad 100 krajów w latach 2011–2016, o łącznej wartości 8,85 mld euro.

Trzy przyczyny według wartości roszczeń:


1. Wadliwy produkt/praca Incydenty tego rodzaju stanowią 23% wartości wszystkich zgłoszonych roszczeń i są 3. z kolei pod względem liczby roszczeń. Dzisiejszy skomplikowany, globalny łańcuch dostaw, angażujący ogromną liczbę produktów i dostawców, może skutkować większymi roszczeniami, dużo trudniejszymi do zaspokojenia – zauważono w raporcie.

2. Kolizja/wypadek. Ze względu na znaczną poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym i lotniczym zmniejszeniu uległa liczba dużych zdarzeń tego rodzaju. Niemniej jednak są one przyczyną roszczeń o wartości 22% wszystkich, generującą ich największą liczbę. Przykładem tego rodzaju incydentu może być spowodowanie zderzenia samochodów przez kierowcę rozmawiającego przez telefon komórkowy.

3. Błąd człowieka. Przyczyna generująca 19% wartości wszystkich analizowanych roszczeń, reprezentująca 1% pod względem częstości roszczeń. Do tej kategorii zaliczają się skutki codziennych błędów popełnianych przez pracowników, jak i większe zdarzenia w transporcie i lotnictwie. W sektorze transportu 75–96% wszystkich wypadków można przypisać błędowi człowieka.

Struktura wielkości roszczeń

Wypłaty odszkodowań mogą się znacznie różnić skalą, co odzwierciedla zróżnicowaną naturę ryzyka danej branzy. Duże sumy wypłat z tytułu odpowiedzialności cywilnej, ponad 1 mln euro, tak jak w przypadku incydentu w lotnictwie, transporcie morskim albo terrorystycznego, stanowią poniżej 1% liczby roszczeń, ale reprezentują aż 74% – z ponad 6,5 mld euro – całkowitej wartości wszystkich roszczeń. Z drugiej strony ok. 80% wszystkich roszczeń stanowią roszczenia o wartości do 20 tys. euro co stanowi 3% całkowitej wartości roszczeń w omawianym badaniu.

odpowiedzialność, odpowiedzialność cywilna, roszczenia, wadliwy produkt, praca, kolizja, wypadek, błąd człowieka

11/05/2017